Doğan Tufan Almanya’da göçmen kökenli girişimcilere yönelik ırkçılık
Yazı Detayı
29 Haziran 2022 - Çarşamba 00:24
 
Almanya’da göçmen kökenli girişimcilere yönelik ırkçılık
Doğan Tufan
 
 

ABTTF Başkanı: “Araştırmanın da açıkça ortaya koyduğu üzere yaşadığımız Almanya’da artık dördüncü ve beşinci kuşak olan göçmen kökenlilerin iş hayatında hala ayrımcılık ve ırkçılığa maruz kalması oldukça üzüntü verici ve kabul edilemez bir durumdur.”

 

DW Türkçe’nin haberine göre Friedrich Naumann Vakfı ve Almanya Startup Birliği’nin yayımladığı 2022 Göçmen Girişimciler başlıklı araştırmada, Almanya’da göçmenlerin iş kurarken dezavantaja sahip oldukları ve bazen ırkçılığa da maruz kaldıkları kaydediliyor.

 

 

Araştırmada Almanya’da çalışan kesimin 25,9’unun göçmen kökenli olduğu, serbest meslek sahipleri arasında bu oranın 23,1, yeni iş kuranlar arasında ise 21,5’e tekabül ettiği belirtiliyor.

 

Yeni şirket kurmanın önündeki bürokratik engellerin fazla olduğu Almanya’da göçmen kökenlilerin daha büyük sorunlarla karşı karşıya kaldığına dikkat çekilen araştırmada, yeni bir iş kurmak isteyen göçmen kökenlilerin devlet dairelerinde, bankalarda, kiralık bir yer ve sermaye bulmada önyargı, ayrımcılık ve ırkçılığa maruz kaldıkları ifade ediliyor.

 

Araştırmada, Almanya dışında doğan her üç girişimciden birinin özellikle kuruluş aşamasında ırkçılığa maruz kaldığının ifade edildiği araştırmada, birinci kuşak göçmen kökenlilerin 32, ikinci kuşak göçmen kökenlilerin ise 17’sinin kendi şirketlerini kurarken kökenleri nedeniyle ayrımcılığa uğradıklarını belirttikleri kaydediliyor.

 

Konuyla ilgili olarak Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habip Oğlu, “Araştırmanın da açıkça ortaya koyduğu üzere yaşadığımız Almanya’da artık dördüncü ve beşinci kuşak olan göçmen kökenlilerin iş hayatında hala ayrımcılık ve ırkçılığa maruz kalması oldukça üzüntü verici ve kabul edilemez bir durumdur. Alman makamları ülkede kurumsal hale gelen bu ırkçılık ve yabancı düşmanlığına karşı mücadelesini kararlılıkla sürdürmeli, bu olumsuz durumun ivedilikle bertaraf edilmesi için aldığı önlemleri taviz vermeden uygulamalıdır.”

Doğan Tufan

 
Etiketler: Almanya’da, göçmen, kökenli, girişimcilere, yönelik, ırkçılık, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı