Son Dakika Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay'dan yerli aşı müjdesi
Haber
19 Nisan 2021 - Pazartesi 23:02
 
Son Dakika Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay'dan yerli aşı müjdesi
Cumhurbaşkanı Yardımcısı hemşehrimiz Fuat Oktay 18 adet yerli aşı çalışmasının olduğunu söyledi. Oktay 18 tane aşı çalışmamız devam ediyor şuan da bunun 7’si çok daha umut verici 1 tanesi Erciyes Üniversitemizin geliştirdiği bir aşı. Hamd olsun o son fazlar var geliştirmede, aşamalar var son aşamaya gelmiş durumda” dedi.
Sağlık Haberi
Son Dakika Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay'dan yerli aşı müjdesi

 

Cumhurbaşkanı Yardımcısı hemşehrimiz Fuat Oktay 18 adet yerli aşı çalışmasının olduğunu söyledi. Oktay 18 tane aşı çalışmamız devam ediyor şuan da bunun 7’si çok daha umut verici 1 tanesi Erciyes Üniversitemizin geliştirdiği bir aşı. Hamd olsun o son fazlar var geliştirmede, aşamalar var son aşamaya gelmiş durumda” dedi.

 

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay Çamlık TV’ye konuk oldu. Oktay ülke gündemiyle aşı çalışmalarından bahsederek aşı ile ilgili yeni bir müjde aldıklarını ve aşıda faz 1 insan çalışmalarına Çarşamba günü başlanacağını ifade etti.

 

 
 
 

CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI OKTAY’IN AÇIKLAMASI

 

Ramazan bizlim için bereket ayı. Bizim ülkemizin gündemi içinde bulunduğumuz coğrafyanın gündemi ne kadar yoğun olursa olsun ramazanın dingini ve rahmeti inşallah tüm sorunların üzerinden daha da rahat manevi bir huzurla da daha rahat çözülmesiyle alakalı o atmosferin sağlıyor hepimizde ama aynı zamanda da yine Cenab-ı hakkın rahmetini bereketini de işlerin çözülmesiyle birlikte beraberinde gerirdiği inancımızda budur, işimizi kolaylaştırıyor. Ramazan güzellikleriyle beraber geliyor. Biz iş güç koşturmacadan o güzelliklerin hepsini de yaşama fırsatımız olmuyor belki.

 

 

Bugünde gördünüz ancak iftar vakti gelebildik ama arzu ederdik her gün bir iftar sofrasında her gün dostlarımızla eşimizle, arkadaşlarımızla milletimizle farklı şehirlerimizde memleketimizin ilçelerimizde beraber iftar yapalım. İnşallah bugünlerde gelecek. Tabiki salgın şartları buna zorladı. Milletimizde tüm dünyada İslam alemi de buna adapte olmaya başladı. Covidle birlikte salgınla birlikte yaşamaya da adapte olmaya başladık. Türkiye olarak ta ne yaptıklarımızın birisi covidle mücadele işimizin içerde ana maddelerinden birini oluşturuyor. Gerek ilgili bakanlıklarımız Sağlık bakanlığımız olmakla aldığımız tedbirler çerçevesinde tüm bakanlıklarımız, güvenlik güçlerimiz yine bu işin başında olmak üzere yoğun bir şekilde bununla ilgileniyoruz.

 

 

Maske mesafe diye ifade ettiğimiz temizlik diye ifade ettiğimiz şeyler var ama aldığımız tedbirlerle birlikte Türkiye’nin son 18 yılına bakınca 19 yılına baktığımızda güçlü sağlık alt yapısıyla hamd olsun ne kadar zaman zaman çıkıyor iniyor olsa da bu çıkış inişlerde de sıkıntı yaşamıyoruz.

 

Sağlık açısından yaşamıyoruz. Dolayısıyla sağlık altyapımız hastanelerimiz Elhamdülillah şehir hastanelerimiz buna elverişli durumda. Yozgat’ta bunlardan ilk açılan yerlerden bir tanesi. Şunu da biliyoruz ki bunun asıl şuan da geldiğimiz noktada asıl tedbiri aşılarla alakalı. Yoğun olarak biraz son zamanlarda buna odaklanmış durumdayız. Cumhurbaşkanımızın da çok yakın takipleriyle de bizde buna tamamen odaklanmış durumdayız.

 

 

Dünyada aşılar var bu aşılarda sıkıntılar olduğunu biliyoruz. Özellikle de dar gelirli ülkelerde bu insanların ve ülkelerin buna erişimle ilgili sıkıntıları olduğunu biliyoruz. Aşıyı geliştiren ülkelerinde yine bunu geliştirmiş ülkeler nezdinde kullanmaya çalıştıkları ve orada da hemen bir gelir dağılımı ayrımını görüyorsunuz. Ne yazık ki bazı aşılarda da ben isim vermeden söylemek istiyorum artık bu aşıları kullanmıyoruz pırtı vs. ilgili sıkıntılar var dolayısıyla dar gelirli düşük gelirli ülkelere gönderme gibi bir planının olmasına giden bir fikir bakış açısına baktığımızda Türkiye hemen kendisini burada ayrıştırıyor zaten. Cumhurbaşkanımızın bu konuyla yakından ilgilenmesinin sebeplerinden birincisi tabi ki kendi milletiniz bizim Covidle mücadelemiz. Aynı zamanda da aşının bir siyasi güç olarak bir ekonomik baskı aracı olarak, bir sosyal baskı aracı olarak kullanılmasının önüne de geçmeyle de alakalı kendi gönül coğrafyamıza da bunu geliştirdiğimiz zaman ulaştırma açısında da yoğun gayretlerimiz var. Son zamanlarda zaten bu gayret uzun zamanda üzerine çok yoğunlaşmış durumdayız. 18 tane aşı çalışmamız devam ediyor şuan da bunun 7’si çok daha umut verici 1 tanesi Erciyes Üniversitemizin geliştirdiği bir aşı. Hamd olsun o son fazlar var geliştirmede, aşamalar var son aşamaya gelmiş durumda. Oda bu günlerde başlıyor. Kısmet olursa orada sona yaklaşıyoruz. Çok sıkı takip ediyoruz. Yine bizim tıbbi ilca cihaz kurumumuz var Türkiye İlaç ve Cihaz Kurumu TİTCK diye ifade ettiğimiz sonradan yine onayların alınması kurullardan onayların alınması süreci, burada da 7  aşı bu aşamada, bunun yine 4’ü klinik aşaması diye ifade ettiğimiz çerçeveyi tamamlamış durumda insan uygulamalarına başlıyor. Bugünde daha güzel haberimiz var hamd olsun Selçuk Üniversitesi’nden yine bir hocamız Osman Erganiş hocamızın da bugün yine toplanan TİTCK’da ki bir aşamayı daha geçtiği klinik aşamasının tamamlandığı ve orada da insan uygulamalarının faz 1’e başlayacağı müjdesini de biz biraz önce aldık. Kısmet olursa oda Çarşamba günü başlamış olacak. Zaten merkezlerimizi de artırmıştık. Yoğun gündemimizi biraz buna başlıyoruz.

 

 

Kaynak: () - BOZOK TV Editör: Necdet Demirel
Etiketler: Son, Dakika, Cumhurbaşkanı, Yardımcısı, Oktay'dan, yerli, aşı, müjdesi,
Yorumlar
Haber Yazılımı