KYK Kız Yurdunda Çamaşır Makinesi Gerginliği
Haber
30 Eylül 2016 - Cuma 22:50
 
KYK Kız Yurdunda Çamaşır Makinesi Gerginliği
Yozgat Merkez Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) kız öğrencileri yurtta bulunan çamaşır makinelerinin ve ütülerinin ellerinden alındı iddiasıyla adeta isyan ederek sorunun çözümü için protesto ettiler.
Özel Haber Haberi
KYK Kız Yurdunda Çamaşır Makinesi Gerginliği

Yozgat’ta 2016-2017 Eğitim öğretim yılın başlamasıyla Bozok Üniversitesine kayıt yaptıran öğrenciler Kredi Yurtlar kurumunda kalmaya başladı. Merkez KYK Kız yurdunda geçtiğimiz yıl odalarında ki televizyonların kaldırıldığı iddialarının ardından bu yılda öğrencilerin çamaşır makinelerinin ve ütülerinin ellerinden alınarak çamaşır yıkamayı ücretli hale getirildiği iddiaları öğrencileri adeta isyan ettirdi.

KYK Kız yurdunda kalan öğrenciler yapılan bu duruma tepki göstererek yurt yetkililerini gece yarısı yurda çağırarak çözüm aradı. Öğrenciler yurt yetkililerine tepki göstererek “Makine Hakkımız Söke Söke Alırız, Soyguna Karşıyız Hakkımızı Alırız” sloganlar attı. Öğrenciler yaşananlar cep telefonlarıyla çekerek sosyal medya üzerinden paylaştı.

Yaşanan olayla ilgili iddialara cevap veren Yozgat KYK Genel Müdürü Rasim Parlak Bozok TV’ye konuştu. Parlak; “Bu konu sadece Yozgat'ta alınan karar değil Genel Müdürlük tarafından Türkiye genelinde çamaşırhanesi olan tüm yurtlarda kaldırıldı. Çamaşır hanesi olmayan yurtlarda makineler alınmayarak mevcut durumlarına devam ediliyor. Bizim diğer Esentepe, Bozok ve Ahmet Efendi yurtlarında çamaşır hane mevcut olmadığından makineler kaldırılmadı, mevcut haliyle devam ediyor. Sadece Yozgat’ta değil, Tokat, Elazığ,i Çanakkale, Kastamonu illerinde de bu uygulama yapılmaktadır” dedi. 

 

Sosyal medyadan yayınladıkları yazıda;

Yozgat KYK Yüksek Ücretli Kız Öğrenci Yurdu öğrencileri olarak;

Yurdumuzda normalde katlarda bulunan çamaşır makineleri kaldırılmış olup yurt yönetimi bizlere idari binaya açtıkları çamaşırhanede ücretli olarak çamaşırlarımızı yıkatmamızı dayatmaktadır. Ayrıca 29.09.2016 itibariyle KYK yönetmeliğinde kullanımı ve yurda sokulması serbest olan ütülerimizi sırf çamaşırhanede ücretli olarak ütületmek zorunda kalmamız için toplamışlardır. Bir devlet yurdunun ticarethaneye çevrilmesinden duyduğumuz rahatsızlığı dile getirdiğimizde yönetimin her merciisi “elimizde olan bir şey yok” diyerek başlarından savıp konuyla ilgili kimseye sesimizi duyuramayacağımızı düşündükleri için rahatça bizlere umursamaz ve ciddiyetsiz davranmışlardır. 400 TL  devlet kredisiyle 1 ay boyunca geçinmek zorunda olan arkadaşlarımız zaten 200 tl yurt ücreti verip kalanıyla nasıl geçineceklerini düşünmeleri ve bizleri otel müşterisi değil yurt öğrencisi olarak görmeleri gerektiğini hatırlamaları için gereğinin yapılmasını arz ederim.

Kaynak: Editör:
Etiketler: KYK, Kız, Yurdunda, Çamaşır, Makinesi, Gerginliği,
Yorumlar
Haber Yazılımı