Gazeteci Yazar Doğan Tufan yazdı, Almanya'da göçmen olmak
Haber
20 Haziran 2022 - Pazartesi 00:11
 
Gazeteci Yazar Doğan Tufan yazdı, Almanya'da göçmen olmak
Gazeteci Yazar Doğan Tufan bu haftaki köşe yazısında Almanya'da göçmen olmak başlığı altında yazısını yayınlarken, Almanya’da her 4 kişiden biri yani nüfusun yüzde 27.2’si, göçmen kökenli insanlardan oluşturduğunu ve Almanya'da yaşayan göçmenlerin yüzde 12 ile en çok Türklerin olduğunu söyledi.
Yaşam Haberi
Gazeteci Yazar Doğan Tufan yazdı, Almanya'da göçmen olmak

Gazeteci Yazar Doğan Tufan bu haftaki köşe yazısında Almanya'da göçmen olmak başlığı altında yazısını yayınlarken, Almanya’da her 4 kişiden biri yani nüfusun yüzde 27.2’si, göçmen kökenli insanlardan oluşturduğunu ve Almanya'da yaşayan göçmenlerin yüzde 12 ile en çok Türklerin olduğunu söyledi.  

 

İşte Gazeteci Yazar Doğan Tufan'ın kaleme aldığı o yazı

 

Almanya'ya anlaşmalar yoluyla gelişimizin üzerinden tam 60.yıl geçti. Askerliğini yapıp gelen ilk nesil büyüklerimizden yaşayanlarımız bugün 90 yaşlarının üzerindeler. Hayatta olanlara sağlık diliyoruz.  Ahirete göçenlere Allah rahme eylesin. Hasta olanlara rabbim şifalar versin.

 

ALMANYA 83 MILYON

 

Almanya’nın nüfusu Federal İstatistik Dairesi’nin (FİD) verilerine göre 83. 222. 442. Yine FİD verilerine göre, Almanya’da her 4 kişiden biri yani nüfusun yüzde 27.2’si, göçmen kökenli insanlardan oluşmakta.

 

Almanya'da göçmen kökenlilerin sayısı artıyor. 2021 verilerine göre, 22.3 milyon kişi ve dolayısıyla nüfusun 27,2'si göçmen kökenli. FİD (Federal İstatistik Dairesi)’in yayınladığı açıklamada bu, bir önceki yıla göre (2020) yüzde 2’lik bir artış demek. Bir kişi Alman vatandaşı olarak doğmamışsa veya en az bir ebeveyni Alman vatandaşlığıyla doğmamışsa göçmenlik geçmişine sahiptir. Yani yabancı asıllıdır, Almanya da göçmendir.

 

Göçmen kökenli nüfusun 53'ü (11,8 milyon kişi) Alman vatandaşlığına ve 47'si yabancı vatandaşlığa (10,6 milyon kişi) sahip. Göçmen kökenli yabancı nüfusun ezici çoğunluğu kendi kendine göç edenlerden oluşuyor (84).

 

TÜRKLER YÜZDE 12 İLE EN BÜYÜK GÖÇMEN GRUP

 

En önemli köken ülkeleri arasında Türkiye vatandaşları birinci sıradalar (12), Polonya (10), Rusya Federasyonu (6), Kazakistan (6) ve Suriye (5). 2021'de Almanya'da yaşayan göçmen kökenli kişilerin 1'i veya 308.000'i Ukraynalıydı ve büyük çoğunluğu (82) kendi kendilerine göç etmiş ve ortalama 19 yıl Almanya'da yaşamıştı. Son zamanlardaki mülteci göçü nedeniyle, Ukraynalı göçmen geçmişine sahip kişilerin sayısı gelecekte önemli ölçüde artabilir.

 

GÖÇMEN KÖKENLİLER EVDE ÇOĞUNLUKLA ALMANCA KONUŞUYOR

 

Göçmen kökenli 22,3 milyon kişiden 7,2 milyonu (32) evde Almanca konuşuyor ve 3,1 milyonu (14) ise ağırlıklı olarak Almanca konuşuyor. Bu, tüm göçmen geçmişine sahip insanların neredeyse yarısına (46) tekabül etmektedir. Göçmen kökenlilerin yarıya yakını evde Almanca konuşuyor.

 

Almanca dışında en çok konuşulan diller arasında Türkçe (8), bunu Rusça (7) ve Arapça (5) izliyor.

 

Göçmen kökenli insanların neredeyse yarısı (49) çok dilli ve evde, hem Almanca hem de en az bir başka dil konuşur. Bu, göçmenlik geçmişi olmayan kişilerin yalnızca 2'si için geçerli.

Almanya da doğup büyüyen 3. jenerasyon genellikle evlerinde hep Almanca konuşuyor, Alman TV kanalları, gazete ve dergileri takip ediyor, arabasında ve evinde Almanca müzik dinlemeyi genellikle tercih ediyorlar.

Benim dört çocuğum bir araya gelince Almanca sohbet edip dertleşiyorlar. Zaman, zaman Türkçe konuşmalarını istediğimde, Türkçe konuşmakta zorlandıkları veya anlaşamadıklarını üzülerek görüyorum..

 

TÜRKÇE KONUŞALIM

 

Türk dilimizi öğretmek, sevdirmek için milyonlar harcanarak, bin bir emekle yapılan cami ve kültür dernekleri okul cağındaki genç öğrencilerimizle ilgilenmeli, öğretmen, imam ve dernek başkanları el ele vererek, Türkçe okuma yarışmaları, şiir okuma günleri, Marş ve türkü koroları oluşturarak ayrı, ayrı programlar düzenlenmeli tek gayemiz dilimiz Türkçeyle konuşmak gençlerimizi kucaklayarak sahiplenmek dilimizi ve neslimizi korumak  için öğretmen, din görevlisi, dernek, cami başkanları el, ele vererek hizmette revan olmalıyız.

Kaynak: () - BOZOK TV Editör: Necdet Demirel
Etiketler: Almanya, göçmen, Federal İstatistik Dairesi (FİD)
Yorumlar
Haber Yazılımı