Haber Detayı
10 Ocak 2017 - Salı 02:51 Bu haber 7255 kez okundu
 
Yozgat İlçeleriyle Bütünleşiyor
Yozgat Belediyesi Sarıhacılı mahallesine kumuş olduğu Yöresel Ürünler ve Kahvaltı Evin’de Yozgat ilçelerini de kapsayacak tanıtım çalışmaları başlattı. İlk olarak Aydıncık İlçesinde bulunan Ametist taşına stant açarak Yöresel Ürünler ve Kahvaltı Evine gelen misafirlerin beğenisine ve satışına sunuyor.
Kültür Haberi


Yozgat Belediye Başkanı Kazım Arslan gazetecilere yaptığı açıklamada, Biz burayı açarken maksadımız ilçelerle beraber hareket ederek Yozgat’ın tanıtım noktasında bütün olarak gerçekleştirmek” dedi.

3 yıldır yoğun bir gayret içerisindeyiz diyen Başkan Arslan; “Yozgat’ı İlçeleriyle Bir Bütün Olarak Düşünüyoruz. Burada ki amacımız bütün ilçelerle beraber hareket etsinler ve Yozgat’ın tanıtımı noktasında da beraber gayret içerisinde olsunlar. Burayı açarken de maksadımızda oydu. Yozgat’ın maalesef sağa sola giderken veya gelenler sunabileceği çok fazla hediyelik ürün, Yozgat’a özgü ürün yelpazesi yok. 3 yıldır yoğun bir gayret içerisindeyiz. İnsanlar Yozgat’tan bir şey alıp götürebilsin veya biz Yozgat’tan giderken bir şeyler alıp götürebilelim gittiğimiz yereler. Bu noktada Yozgat’ta değişik ürünler üretildi. Belediyemizin kurslarında çalışmalarla değişik şeyler üretildi. Hediyelik sandıklar v.s başka şeyler. Şimdi kolonya üretimi yapıldı, yakında Yozgat hediyelik lokumu. Oda birkaç güne kadar inşallah elimizde olacak. Bu manada sadece bununla kalmasın istedik. Bir de Sorgun Halk Eğitim Merkezinin çok güzel Çini ve bakır üretimi var, Aydıncık’ta ametistten yapılan üretim var. Başka ilçelerimizde Boğazlıyan’da Çayıralan’da Çandır’da başka ürünler var ve bütün bunları da hem burada hem de yarından sonra açacağımız terminalde hediyelik eşyamız olacak orada bunları sunmuş olacağız. Yani sadece Yozgat’ın merkezini değil bütün Yozgat’ı Yozgat dışındaki şehirlere sunmuş olacağız. Bu faaliyetlerle tanıtmış olacağız” diye konuştu.

TAŞLAR ŞİFALI

Aydıncık Ametist Derneği Başkanı Nimet Türker de “Yozgat Belediyesine Yozgat Belediye Başkanımıza bize bu desteği verdiği için çok teşekkür ediyoruz. Tanıtıma çok ihtiyacımız vardı, böyle bir yerde de hediyelik eşya reyonunda bizimde ürünlerimizin olması çok sevindirdi bizi. Aydıncık’ta yarı değerli taşlarımız ametist, kuvars, kalsedon, akik gibi taşlar çıkmaktadır, hepsi de şifalı taşlardır. Vücuttaki negatif elektriği alır, strese iyi gelir, pozitiflik verir. Oraya gelen müşterilerimiz insanlar geliyorlar atölyeyi geziyorlar oradaki enerjiyi alıyorlar. Gerçekten bunun pozitifliğine inanarak oradan çıkmak istemediklerinden bahsediyorlar. Buda bizleri çok sevindiriyor. Böyle takılarımızdan alıp kullanıp onun şifasını bulup bize dönen insanlar oluyor. Buda bizi ayriyeten bir mutlu ediyor. Yozgat için Aydıncık için gerçekten güzel bir değer. İnşallah yolu açık olur daha da ileriler gider ve tanıtımımız daha da iyi olur. Ürünlerimiz, yüzük, kolye, küpe, gümüş setler, anahtarlık, bileklik ve bir bayanın takabileceği aklınıza gelebilen her şey yapılıyor.

AYDINCIK’LI BAYANLAR EKMEĞİNİ TAŞTAN ÇIKARTIYOR

İşlemeleri yapanlar tamamen Aydıncık ilçemizde bulunan ev bayanlardan oluşuyor. Bu bayanlar hem evlerine katkı sağlıyorlar hem de burada sosyalleşiyorlar, kurslara katılıyorlar. Fuarlarla, gezilerle bayanların sosyalleşmeleri açısında da çok güzel oluyor.

İÇİNDEN AYRI BİR DÜNYA ÇIKIYOR VE KİŞİYE ÖZEL

Taşlarımızın özellikleri her taş dilimi içinden ayrı bir desen ayrı bir dünya çıkıyor. Her birini kestiğimiz zaman farklı desenler, farklı renler oluyor. Biz onları işliyoruz kolyeye dönüştürüyoruz yada yüzüğe bu taşlar aslında o kişiye özel oluyor. Onun içerisinde ki deseni aynısını bulabilmek gerçekten zor ve imkansız gibi bir şey” diye konuştu.

 

Kaynak: (Bozok tv) - www.bozok.tv Editör: Necdet Demirel
 
Etiketler: ametist, kuvars, kalsedon, akik, aydıncık, yozgat belediyesi, yozgat, yozgat h
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 5