Haber Detayı
05 Nisan 2020 - Pazar 21:02 Bu haber 172 kez okundu
 
Yozgat Adliye ve cezaevlerinde son durum ne?
Yozgat Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Uçak, Yozgat Adliyesi ve mülhakat Adliyeler ile Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumlarında korona virüs vakasının bulunmadığını dile getirdi.
Gündem Haberi


Yozgat Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Uçak, Yozgat Adliyesi ve mülhakat Adliyeler ile Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumlarında korona virüs vakasının bulunmadığını dile getirdi.

 

Yozgat Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Uçak, Yozgat Adliyesi ve mülhakat Adliyeler ile Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumlarında korona virüs salgınına karşı alınan tedbirler hakkında bilgi verdi. Uçak, Yozgat’ta Adliyelerde ve cezaevlerinde korona virüs vakasının bulunmadığını dile getirdi.

 

Uçak, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de görülen korona virüs salgını ile ilgili olarak toplantı düzenlediklerini ve salgına karşı birçok tedbir aldıklarını söyledi. Yerel yönetimlerle konuyla ilgili olarak irtibat kurduklarını ve büyük bir hızla merkez ve ilçe belediyeleri tarafından hem adliyelerde hem de kapalı ve açık ceza infaz kurumlarında dezenfeksiyon çalışmaları yapıldığını ifade etti.

 

 

Virüsün insandan insana bulaşmasını önlemek amacıyla merkez ve mülhakat adliyelerinin yanı sıra Başsavcılığa bağlı kapalı ve açık ceza infaz kurumlarında da, hem vatandaşların hem de çalışanların hijyenini sağlamak amacıyla belirli noktalara dezenfektan cihazları yerleştirildiğini dile getiren Uçak, “Adliyelerimizde uzaktan ve dönüşümlü çalışma gibi esnek çalışma yöntemlerine geçilerek çalışan hakim, Cumhuriyet savcısı ve personel sayısı asgariye indirilmiş, çalışanlarımıza maske ve eldiven kullanımı zorunlu hale getirilmiştir. Binalarımızın girişlerinde tüm hakim, Cumhuriyet savcısı, avukat ve personellerimiz ile gelen tüm vatandaşların ateş ölçümleri yapılmaktadır. Tüm bunların yanı sıra günlük olarak yapılan temizlik hizmetlerimiz arttırılmış, adliyelerimizde haftada iki defa tüm odalarımız, duruşma salonlarımız, mahkeme kalemlerimiz, asansörlerimiz, wc-ler, makam ve hizmet araçlarımız, danışma ve ön bürolarımız başta olmak üzere binalarımızın tamamında dezenfektan işlemleri yapılmaktadır” ifadelerine yer verdi.

 

 

Başsavcı Uçak, vatandaşların korona virüs salgınına karşı bilgilenmeleri için gerekli çalışmaları da yaptıklarını belirterek, “Hem vatandaşlarımızı bilgilendirmek, hem de çalışanlarımızı bilgilendirmek amacı ile koronavirüsü (COVİD-19) ile ilgili afişler adliyelerimizin ve ceza infaz kurumlarımızın uygun yerlerine asılmıştır” dedi.

 

 

Hem çalışanların hem de vatandaşların sağlığının her şeyden önce geldiğine vurgu yapan Uçak, “Adliyelerimiz ve ceza infaz kurumlarımızda görevli olup risk gurubunda yer alan hakim, Cumhuriyet savcısı ve personellerimize Cumhurbaşkanlığımızın ilgili genelgeleri doğrultusunda idari izinler verilmiştir. Ayrıca Hakimler ve Savcılar Kurulumuzca alınan kararlar doğrultusunda hem vatandaşlarımızın hem de çalışanlarımızın sağlığı düşünülerek  mahkemelerimizce tutuklu ve acil işler haricindeki duruşmaların ertelenmesine karar verilmiştir, mahkemelerimizce verilen yeni  duruşma günleri ise ilgililere tebligat ile bildirilecektir” şeklinde konuştu.

 

 

Adliyelere gelen kargoların acil durumlar dışında kabul edilmediğini ve dışarıdan evrak girişleri de kontrollü şekilde sağlandığını dile getiren Uçak, şunları kaydetti; “Adliyelerimizde tüm işlemlerimiz  UYAP sistemi üzerinden yürütülmekte olduğundan    görülen davalar ile ilgili olarak merak eden vatandaşlarımız vatandaş portal-uyap adresinden,  avukatlarımız ise avukat portal-uyap adreslerinden işlerini takip edebilmektedir. Devletimizin bizlere emaneti olan tutuklu ve hükümlülerin sağlıklarını korumak için de kapalı ve açık ceza infaz kurumlarımızda gerekli tüm önlemler alınmıştır. İnfaz kurumlarımızda tüm kapalı alanlar çamaşır suyu ve dezenfektan malzemeleri ile yıkanarak dezenfekte edilmiştir ve bu işlemler periyodik olarak devam etmektedir. Ayrıca hükümlü ve  tutuklularımıza temizlik ve hijyen için gerekli tüm genel temizlik malzemeleri verilmektedir.”

 

 

Salgın nedeni ile ziyaret yaptırılamadığından haftada bir kez olan telefon görüşmelerinin  iki kez olarak uygulanmaya başlanıldığına işaret eden Uçak, “Hükümlü ve tutuklularımızın zorunlu olmadıkça (revir- telefon görüşü, acil hastane sevkleri ve seg-bis görüşmeleri dışında)  odalarından çıkmamaları için gerekli özen gösterilmektedir.  Zorunlu hallerde dışarı çıkan hükümlü ve tutuklularımızın koğuşlarına gitmeden önce belirli yerlerde  bulunan dezenfektan cihazları kullanılarak dezenfekte işlemleri ve izole işlemleri yapıldıktan sonra koğuşlarına dönmeleri sağlanmaktadır. Kurumumuza personel- hükümlü ve tutuklularımızın ihtiyaçları için dışarıdan gelen tüm malzemeler, acil ilaçlar hariç 24 saat bekletildikten sonra kullanılmaktadır” dedi.

 

Başsavcı Uçak, temasın ve dolayısıyla virüsün bulaşma ihtimalinin asgariye indirilmesi için çeşitli önlemlerde aldıklarını ifade etti. Başsavcı Uçak bu önlemleri şöyle anlattı; “Hükümlü ve tutuklularımızla teması asgariye indirmek için cezaevi personellerimizin çalışma saatleri değiştirilerek vardiya sistemine geçilmiştir. Üçlü vardiya sistemine geçilmiş olup personellerimizin on beş günlük periyodlar halinde çalışmaları sağlanmıştır. Birinci grup infaz kurumu içerisinde çalışırken, ikinci grup ise 15 günlük izole için Cumhuriyet Başsavcılığımızca önceden tespit edilen İl Milli Eğitim Müdürlüğüne ait pansiyonlarda bekletilmektedir. Üçüncü grup ise bu süre zarfında evlerinde izole edilmektedir. 15 gün sonunda infaz kurumlarımızda görev yapan personellerimiz evlerine gönderilirken, pansiyonda izole edilen personellerimiz ceza infaz kurumlarımıza alınmakta, aynı şekilde ikametlerinde izole bir şekilde beklemede olan personellerimiz de pansiyona yerleştirilmektedir. Bu şekilde ceza infaz kurumlarımızda sürekli izole edilmiş personellerle iş ve işlemler yürütülmektedir. Kurumlarımızda nöbette bulunan personellerimiz ile pansiyonlarda izole edilen personellerimizin dışarıda bulunan ailelerinin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla vardiya sistemine dahil edilmeyen infaz koruma memurlarımızdan oluşturulan vefa ve sosyal destek gruplarımız dönüşümlü olarak görev yapmaktadır. Bu şekilde çalışanlarımızın ailelerinin tüm ihtiyaçlarını karşılamaktayız.”

 

 

Koronavirüs (COVİD-19) vakasını en az risk ile atlatabilmek için ellerinden geleni yaptıklarını kaydeden Uçak, “ Bu konuda elimizden geleni yaparken adalet sisteminin de  etkin bir şekilde devamını sağlamak amacıyla Yozgat Cumhuriyet Başsavcılığı olarak üzerimize düşen tüm görevleri eksiksiz olarak yerine getirmekteyiz. Bu zorlu süreçte fedakarca görevlerini yerine getiren başta adliyelerimiz ve ceza infaz kurumlarımızda görev yapan çalışma arkadaşlarım olmak üzere tüm kamu çalışanlarına sonsuz takdir ve teşekkürlerimi sunuyorum. Yine bu zorlu süreçte almış olduğumuz tedbirler nedeni ile bizleri anlayışla karşılayan tüm vatandaşlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum” ifadelerini kullandı. 

Kaynak: Editör: Necdet Demirel
 
Etiketler: Yozgat, Adliye, ve, cezaevlerinde, son, durum, ne?,
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 5