Haber Detayı
13 Kasım 2019 - Çarşamba 01:26 Bu haber 1949 kez okundu
 
Vekil Sedef, Yozgat O 12'nin İçinde mi
MHP Yozgat Milletvekili İ. Ethem Sedef Tarım ve Orman Bakanlığınca taşra teşkilatlarının kapanacak olmasıyla ilgili Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin cevaplaması için TBMM’ne önerge verdi.
Gündem Haberi


Sedef yaptığı açıklamada; “Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yeni bir yapılanma hazırlığında olduğu kamuoyuna yansımıştır. Bu proje kapsamında Tarım ve Orman Bakanlığının taşra teşkilatının kapatılarak on iki bölge müdürlüğünün kurulacağı; tarımsal destekler, ekilecek ürünler ve bu ürünlerin pazarlanmasının bölge müdürlükleri üzerinden yürütüleceği iddia edilmektedir.

Yozgat’ın tarımsal faaliyetleri dikkate alındığında, yeni kurulacak bölge müdürlüklerinin birinin Yozgat ilimizde kurulması gerekmektedir. İlimiz Yozgat’ın da bu konuda bir atılım yapması ve konunun meclis gündemine taşınması açısından Tarım ve Orman Bakanı Sayın Bekir PAKDEMİRLİ beyefendiye cevaplaması üzerine yazılı bir soru önergesi ilettim” diye ifade etti.

Vekil Sedef açıklamasının devamında “Gelişmişlik anlamında çevre illerimize nazaran geride kaldığımız herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Bu sıkıntıları artık bir şekilde aşmalı Yozgat kabuğunu kırmalıdır. İki binli yıllarda MHP iktidarında ilimiz Yozgat’a ilk kez bir bölge müdürlüğü (Tapu ve Kadastro Bölge Müdürlüğü) kazandırılmıştı. Bu günde Tarım ve Orman Bakanlığının yeni bir yapılanma çalışması yaptığı dillendirilmektedir. Yozgat milletvekili olarak ilimizin gelişmesi, büyümesi ve göçün önüne geçebilmek adına çalışmalarımız seçildiğimiz günden bu güne sürmektedir.

Bu vesileyle topyekûn iktidarı, muhalefeti el ele verip Yozgat için bir şeyler yapmak zorunda olduğumuz kanaatindeyim. İnşallah bu bir başlangıç olur ve hep birlikte Yozgat halkı kenetlenerek ilimize bir bölge müdürlüğü daha kazandırmak için adım atmış oluruz” dedi.

MHP Milletvekili Sedef vermiş olduğu önergede şu ifadelere verdi.” Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yeni bir yapılanma hazırlığında olduğu kamuoyuna yansımıştır. Bu proje kapsamında Tarım ve Orman Bakanlığının taşra teşkilatının kapatılarak on iki bölge müdürlüğünün kurulacağı; tarımsal destekler, ekilecek ürünler ve bu ürünlerin pazarlanmasının bölge müdürlükleri üzerinden yürütüleceği iddia edilmektedir.

İlimiz Yozgat 81 il arasında toprak genişliği bakımından 15 inci sırada yer almaktadır. Yozgat ilimizin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. TUİK verilerine göre Yozgatlı hemşerilerimizin yüzde 56.52’si tarım, yüzde 43.8’i ise diğer sektörlerde çalışmaktadır. Ülke genelinde ilimiz; yeşil mercimek üretimde birinci sırada, şekerpancarı üretiminde ikinci sırada, buğday üretiminde beşinci sırada yer almaktadır. Tarımsal üretime bağlı gelirlerin yanında hayvancılık da il ekonomisinin önemli bir geçim kaynağıdır. Yozgat’ın tarımsal faaliyetleri dikkate alındığında, yeni kurulacak bölge müdürlüklerinin birinin Yozgat ilimizde kurulması gerekmektedir.

Bu kapsamda;

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yeni bir yapılanma hazırlığında olduğu yönündeki iddialar doğru mudur?

Tarım ve Orman Bakanlığının yeni yapılanma kapsamında taşra teşkilatlarının kapatılacağı ve yeni on iki bölge müdürlüğü kurulacağı yönündeki iddialar doğru mudur?

Eğer bu iddialar doğru ise, bölge müdürlükleri için hangi iller düşünülmektedir?

Bölge müdürlüğü kurulacak iller arasında Yozgat ilimiz de var mıdır? Eğer yok ise bölge müdürlükleri kurulacak iller arasına Yozgat ilimizi de dahil etmeyi düşünüyor musunuz?  

Kaynak: Editör: Necdet Demirel
 
Etiketler: MilletveLİ,ethem sedef
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 5