Haber Detayı
30 Aralık 2016 - Cuma 00:10 Bu haber 765 kez okundu
 
Vali Yurtnaç Çınar Ustayı Ziyaret Etti
Terzi Çınar Demirtürk terzilikte ellinci yılını yaşıyor ama sanatına bağlılığı ve hürmeti ilk günkü kadar taze.
Gündem Haberi


Çınar Demirtürk artık Yozgat’ın unutulmaz tekstil markalarından biri olmuş. “Demirtürkler” ailesinin büyüğü olarak meslekte ellinci yılını geride bırakıyor. Çınar Usta, “Kariyer planı değil istikametin olsun” diye öğüt veren bir esnaf geleneğinin de son temsilcilerinden biri. Dükkânında sobanın çıtırtılı sıcaklığı, dikiş makinesinin bereketli tıkırtısına kalbinin ritmini de ekleyerek sabırla çalışmaya devam ediyor.

Modern dünyada var olduğunu göstermenin tek yolu maalesef “görünmek”. Çınar Usta’nın yaşayan bir tarih olarak görünmesi de Yozgat Fotomaraton Organizasyonu kapsamında Yozgat’a gelen sanatçılar vesilesiyle oldu. Sanatçı bakışına sahip vizörlerin bize bizi gösteren fotoğraflarında “eski esnaf” olmak nasıl bir şeydir bir kere daha görülmüş oldu. Ve Çınar Usta’nın fotoğrafları gelenler için de hem estetik hem nostaljik bir hissiyatın uyanmasına vesile oldu.

Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç’ın yaptığı ziyaret sırasında Çınar Ustanın misafirperverliği ve sergilemiş olduğu nezaket, “istikbal köklerdedir” diyen şairin sözünün ne kadar haklı olduğunu gösterdi. Bizi biz yapan inceliğin, zarafetin ve mahcubiyetin ne kadar güzel hasletler olduğunu Çınar Usta’nın küçük dükkanında bir kere daha görmüş olduk.

Vali Yurtnaç ziyaret sırasında “İşte bu güzel ortamı sabırla yıllardır koruyan Çınar Usta’nın tavrı, tarzı, mesleğine olan saygısı ve sadakati her türlü takdirin ötesindendir. Ve yeni meslek erbabına bir numune-i imtisaldir.” dedi.

Çınar Usta istikamet üzere yürüyüşünü devam ettiriyor. Rızkı verene olan inancı ve artık bir meleke haline gelmiş ustalığı ile bu memlekette görmek isteyenlere hala güzel örneklerin olduğunu ispat eden Çınar Usta’ya nice sağlıklı yaşlar ve hayırlı işler dileyerek ayrılıyoruz dükkândan.

Kaynak: (Bozok tv) - www.bozok.tv Editör: Necdet Demirel
 
Etiketler: Vali, Yurtnaç, Çınar, Ustayı, Ziyaret, Etti,
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 5