Haber Detayı
14 Aralık 2016 - Çarşamba 22:50 Bu haber 983 kez okundu
 
Kobilere Nefes Olacak
Yozgat Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Metin Özışık, “Ülke ekonomisinde çok büyük paylara sahip olan, istihdam sağlayan, ihracat ve ithalat rakamlarının önemli bir bölümünü oluşturan KOBİ’lerin ucuz işletme kredisi nasıl bulabilirim sorununa çare olabilecek bir uygulamayı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) uygulamaya soktuğunu söyledi.
Ekonomi Haberi


TOBB, Ziraat Bankası, Denizbank ve Kredi Garanti Fonu iş birliğiyle KOBİ’lere 5 milyar lira kredi sağlayacağın söyleyen Özışık; “TOBB Nefes kredisi” kapsamında KOBİ’lere yıllık yüzde 9,90’a aylık da 0,83 faizle 1 yıl vadeli kredi sağlayacak. 3 ay içerisinde yaklaşık 80 bin KOBİ’nin bu krediyi kullanması öngörülüyor. Özellikle KOBİ firmalarının günümüzdeki yüzde 15 ve yüzde 18 arasında faiz ile kredi kullandığı göz önüne alındığında nefes kredisi faiz oranı yüzde 9.90 / yıl olması çok önemli. Aylık faiz oranı yüzde 0.83‘e denk gelmektedir. Aylık taksitleri 881 TL olacak, toplamda 10 bin 575 TL geriye ödenecektir. 
KOBİ kredilerinin en önemli sorunlarından birisi de yeterli teminata sahip olunamamasıydı. Bu nedenden dolayı birçok banka “borçluluğunun yüksek veya yeterli olmasından”, “yeterli özvarlığa sahip olmamasından”, “mali verilerinin yetersizliğinden” gibi nedenlerle krediyi reddediyordu. KGF Nefes Projesi ile birlikte teminat sorununa da çözüm bulacak. Daha önce KGF Hazine Kaynaklı kredilerinde yüzde 75 kefalet oranıyla kefalet verirken, proje özelinde, kefalet oranını yüzde 85’e çıkartıldı.

Nefes kredisi şartları ise; En fazla 50 bin tl’ye kadar kullanılabilecek. En uzun vade 12 ay olabilecek. Bu krediye sadece TOBB’a bağlı Oda üyeleri faydalanabilecek. Kooperatifler, döviz büfeleri, emlakçılar, faktoring şirketleri, eczaneler, mali müşavirler ve yeminli mali müşavirler nefes kredisini kullanamayacaklar. Kredi kullanmak isteyen odamız üyeleri Ziraat Bankası ve Deniz Banka başvurmaları yeterli olacaktır.”

Kaynak: (Bozok tv) - www.bozok.tv Editör: Necdet Demirel
 
Etiketler: Kobilere, Nefes, Olacak,
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 5