Haber Detayı
08 Ocak 2017 - Pazar 01:02 Bu haber 1593 kez okundu
 
Kayın Mantarı Denemeden Geçti
Bozok Üniversitesi Ziraat Fakültesi bünyesinde “Kayın Mantarının” deneme üretimi gerçekleştirildi.
Gündem Haberi


Normalde ağaç kütüklerinde yetiştirilen kayın mantarının Bozok Üniversitesinde yapılan farklı kompost fermantasyon çalışması ile içinde saman ve bitkisel atıkların bulunduğu torbalarda üretildi.
Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Gülden Balcı yürütücülüğünde gerçekleştirilen kayın mantarı deneme üretiminin ilk hasadı Rektör Prof. Dr. Salih Karacabey’in katılımıyla gerçekleştirildi. Besin değeri diğer kültür mantarlarından daha yüksek olan kayın mantarı bu deneme üretimi ile üreticilere alternatif bir üretim modeli sunuyor.
Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Salih Karacabey deneme üretimi gerçekleştirilen kayın mantarının hasadı sırasında Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Karadağ ve ekibinden bilgiler aldı. 
Rektör Prof. Dr. Salih Karacabey konuya ilişkin yaptığı açıklamada: “Ziraat Fakültemiz özellikle üreticilerimize yol gösterecek, katkı sağlayacak ve üreticilerimizi yönlendirecek birçok alanda çalışma yapıyor. Bu tür çalışmalar insanımıza bilgi vermeyi ve onları yeni alanlara yönlendirmenin yanı sıra üreticilerimizin ülke ekonomisine ve kendi ekonomilerine katkı sağlamayı hedefleyen çalışmalardır. Bu noktada kayın mantarı deneme üretimi öğrencilerimize ve araştırmacı genç arkadaşlarımıza yeni teknikleri öğrettiği gibi üretim açısından da yeni değerlendirmeler yapma imkânı vermektedir. Bu çalışma geliştirildiğinde hem fakültemize büyük katkı sağlayacak hem de Yozgat’taki üreticilerimiz açısından yeni iş alanları yeni üretim alanları açacaktır.” dedi.
Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Karadağ ise kayın mantarı normal mantara göre hem kilo açısından hem aroma açısından çok daha kıymetli olduğunu söyledi. Prof. Dr. Karadağ kütüklerde yetiştirilen kayın mantarının torbalanmış saman yardımıyla Ziraat Fakültesi bünyesinde yetiştirildiğini belirterek bu pilot çalışmanın neticesinde çiftçilere alternatif bir ürün sunmayı planladıklarının altını çizdi. 
Prof. Dr. Karadağ konuşmasının devamında şunları kaydetti: “Şu anda deneme aşamasında 30 poşet bulunmakta. Her poşetten dört kilo civarında bir beklentimiz var. Toplamda 100-120 kilo civarında bir verim almayı hedefliyoruz.”  

 

Kaynak: (Bozok tv) - www.bozok.tv Editör: Necdet Demirel
 
Etiketler: kayın mantarı, bozok üniversitesi, ziraat fakültesi, karacabey, rektör, yoz
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 5