Haber Detayı
19 Mart 2020 - Perşembe 02:19 Bu haber 144 kez okundu
 
Kahveci Esnafı Kapatmaları Olumlu Karlıladı
Kahveciler ve Lokantacılar Odası Başkanı Eyüp Coşkun, Yozgat’ta virüs ile ilgili odamıza bağlı tüm mesleklere kapatılma kararı alındı. Biz bunları tüm üyelerimize bildirdik. Ama kapsam dışı üyelerimiz var. Onlarında bilgisini verdik. Esnaflarımız bunu olumlu karşıladılar” dedi.
Gündem Haberi


Kahveciler ve Lokantacılar Odası Başkanı Eyüp Coşkun, Korona virüsünden dolayı kahvehanelerin kapatılmasını olumlu karşıladıklarını söyledi.

 

Ülke genelinde olduğu gibi Yozgat’ta da kapatma kararı uygulandığını dile getiren Coşkun, “Yozgat’ta virüs ile ilgili odamıza bağlı tüm mesleklere kapatılma kararı alındı. Biz bunları tüm üyelerimize bildirdik. Ama kapsam dışı üyelerimiz var. Onlarında bilgisini verdik. Esnaflarımız bunu olumlu karşıladılar. Bütün esnaflarımızla birlikteyiz. Hepsi devletimizin almış olduğu bu kararı olumlu karşılıyorlar. Ama ortada oluşan belirsizliklerinde bir an önce düzeltilmesi gerekir. Esnaf ne zaman tekrar açacak, bu kapsama alınanların netleşmesi gerekir. Bununla ilgili Valimiz ve emniyet müdürümüz ile görüştük. Onlarda sağduyulu bir şekilde bizlere yardım ediyorlar. Şu anlık bir sıkıntı görmüyoruz. Biz önce sağlık diyoruz. Eğer sağlık ön planda ise biz işyerlerimizi devletimizin karar verdiği her şekilde yanlarındayız ve onların dediği zamana kadar kapalı tutacağız” ifadelerine yer verdi.

 

DEVLETİMİZ SAĞLIK AÇISINDAN KAPATMAYI ÖNGÖRDÜ SAYGILIYIZ

 

Kapatma kararı alınmasaydı belediye ile yaptıkları anlaşmadan dolayı bütün kahvehaneleri ilaçlatacaklarını belirten Coşkun, “Ama yine de tedbirlerimizi alıyoruz. Biz aslında kahveciler olarak tedbirlerimizi almıştık. Belirli kurallarımızı koymuştuk. Masaların üzerine ıslak mendiller, kâğıt bardaklara, kapalı şeker kullanma önlemlerini almıştık. Ama devletimiz sağlık açısından kapatmayı öngördü saygılıyız” dedi.

 

TADİLAT İŞLEMLERİ BAŞLADI

 

Coşkun, kapatma kararı ile kahvehanelerde tadilat ve bakım işlemlerinin başladığını belirterek, “Kahvehanelerin kapatılmasıyla birlikte şu anda bütün kahvelerimizde tadilat işlemleri başladı. Bugün itibari ile 2-3 kahvehane işletmesi ilaçlama yaptırıyor. Ramazan ayında yaptığımız tadilatları biz de erkene çektik. Aslında bu bizim içinde güzel bir şey oldu. Herkes dükkânları içerisinde yenileme işlemi başlatıyor” diye konuştu.

 

ESNAF MAĞDUR OLMAYACAK

 

Söz konusu durumdan dolayı esnafın mağdur olmayacağının da altını çizen Coşkun, “Maliye Bakanımız bir açıklama yaptı. Kapatılan işyerlerinin mağdur olmaması için bir çalışma başlattıklarını belirttiler. Hatta Cumhurbaşkanımız bunu açıklayacak. Esnafımıza destek paketi açıklanacağı söylendi. Kahvelerimiz kapandı ama hem oda hem de federasyon olarak bakanlıklarla sürekli görüşüyoruz. Bizimde istemiş olduğumuz dilek ve isteklerimiz var. Bağ kur ve SSK primlerinin ertelenmesi en azından yarısının devlet tarafından karşılanması, faizsiz kredi verip 2-3 ay sonra ödemeye başlanılması ile ilgili girişimlerimizi yaptık. İnşallah bundan da devletimiz bizleri de mağdur etmeyeceğini düşünüyoruz. Bizde buradan güzel bir şekilde çıkmayı düşünüyoruz” ifadelerini kullandı. 

Kaynak: Editör: Necdet Demirel
 
Etiketler: esnaf, eyüp coşkun, kahveci
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 5