Haber Detayı
13 Mart 2020 - Cuma 09:49 Bu haber 86 kez okundu
 
İstiklal Marşı'nın 99'ncu Yıl Dönümü Kutlandı
İstiklal Marşı'nın Kabulü'nün 99. Yılı ve milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u anma programı ülke genelinde olduğu gibi Yozgat’ta da çeşitli etkinliklerle kutlandı.
Gündem Haberi


Yozgat İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü salonunda Serpil Akdağ Anadolu Lisesi öğrencilerinin hazırladığı programa Yozgat Valisi Kadir Çakır, Vali Yardımcısı İzzet Ercan, Belediye Başkan Yardımcısı Murat Tanışman, Yozgat Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Uçak, Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ, daire müdürleri, siyasi parti temsilcileri, oda ve dernek başkanları, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Tören, Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Günün anlam ve önemini belirten konuşma sonrasında kürsüye gelen Yozgat Valisi Kadir Çakır, “İstiklal Marşı’nın 99. Yıl dönümünde tüm şehitlerimize rahmet diliyorum. Milli şairimiz, büyük şairimiz Mehmet Akif Ersoy’a da burada tekrar Yozgat adına rahmet diliyorum. İnşallah buradaki rahmet ulaşır” dedi.

Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un büyük bir şair olduğunu anımsatan Vali Çakır, “Mehmet Akif Ersoy çok büyük bir şair. Çok büyük bir İslam âlimi. Büyük bir bağımsızlık, özgürlük, hürriyet aşığı bir insan. Haksızlığa hiçbir zaman tahammülü olmayan bir insan. Haksızlık karşısında şiirlerinde belirttiği gibi mücadelesini sonuna kadar veren ölümü göze alan ve belki de hayatında hiç yalan söylemeyen bir insan” dedi.

Türk Toplumu ve Türk Milleti’nin özel bir millet olduğuna vurgu yapan Çakır, “Allah bizi bu topraklarda yaşattığı için, bu topraklarda yarattığı ve Türk yaptığı için ne kadar teşekkür etsek, hamt etsek azdır. Çünkü tarihimizde dünyanın en büyük imparatorluğunu kurmuş bir milletiz. Türkiye Cumhuriyeti devleti ne kadar güçlü olursa bu sadece bizim güvenliğimiz, rahatlığımız için değil bütün dünyanın selameti için geçerli bir durumdur. Biz atalarımızda, dedelerimizde, yakın tarihte, 15 Temmuz’da toplum olarak hepimiz çok iyi mücadele ettik. Zaman zaman mücadelede başarılı olduktan sonra da bir rehavete kapılıyoruz. Bizim bundan sonra Mehmet Akif’in İstiklal Marşı’na layık olabilmemiz için yapmamız gereken temel şey işimizi en iyi şekilde yapmaktır” diye konuştu.  Program Şiirlerin okunması, Mehmet Akif Ersoy’un hayatını anlatan video gösterisi, İstiklalin Hikâyesi isimli tiyatro gösterisi ve İstiklal Marşı’nın on kıtasının okunmasının sonrasında sona erdi.

Türk Ulusu'nun bağımsızlığı ve egemenliğini temsil eden, en önemli değerlerimizden biri olan İstiklal Marşı'nın Kabulü'nün 99. Yılı ve milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u anma programı Yozgat’ın tüm ilçelerinde de kutlandı.

Sorgun Belediyesi tarafından düzenlenen törende 12 Mart 1921'de Türk Milletinin milli marşı olarak kabul edilen İstiklal Marşımızın kabulünün 99. yılını, istiklal şairimiz merhum Mehmet Akif Ersoy'u, kurtuluş kahramanlarımızı ve tüm şehitlerimizi rahmet ve dualarla anıldı. Sorgun Belediye Başkanı Erkut Ekinci, Türk Milleti’nin damarlarında asil bir kan dolaştığını belirterek, “İstiklal Marşımızın kabulünün yıl dönümü için bir araya geldik. Milli Şairimiz ile gelmiş geçmiş tüm şehitlerimizi de bir kez daha rahmetle anıyoruz” dedi.

Kaynak: Editör: Necdet Demirel
 
Etiketler: istiklal marşı, mehmet akif ersoy, yozgat, anma
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 5