Haber Detayı
30 Kasım 2019 - Cumartesi 03:24 Bu haber 315 kez okundu
 
E-Dönüşüm Uygulama Semineri Gerçekleşti
Yozgat Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası iş dünyasına ve meslektaşlarına e-dönüşümü anlattı. Başkan Ahmet Bulut e-uygulamalar hakkında üyeler ve iş dünyası ile Yozgat Kent Park Bilal Şahin konferans salonunda seminerde bir araya geldi.
Gündem Haberi


Yozgat Kent Park Bilal Şahin konferans salonunda TURMOB eğitmeni Yalçın Sütütemiz’in sunumu ile Yozgat Defterdarı Erdoğan Yıldıraner, Gelir Müdürü Sedat Vatansever`in ve Mali müşavirlerin, vergi mükelleflerimizin yoğun katılımı ile gerçekleşti.

Yozgat Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Ahmet Bulut açılış konuşmasında bilgi ve teknolojik çağının bir gereği olarak mali kayıtlar ve işlemlerimiz değişime ayak uydurmak zorundadır.  19 Ekim 2019 tarih ve 509 sayılı vuk  e-uygulamalar tebliğini ne göre bakanlık tarafından yapılan bu çalışmalar günlük mali işleri kolaylaştırırken vergi adaletinin sağlanması için yapılması gereken düzenlemelerdir. Aslında toplumun her kesimini ilgilendiren e-fatura ve diğer değişikliklerin her tacirin bilmesi gereken önemli konular olduğunu düşünüyorum

01 Ocak 2020 tarihinden itibaren e-süreçler hızlanarak hayatımızın her alanında karşımıza çıkacağı görünmektedir. Ancak görünen o ki küçük ölçekteki işletmeler ve işletme sahiplerinin bu sürece katılım da zorlu bir süreç yaşayacağını düşünüyorum. Mali müşavirler olarak bizlerde her süreçte olduğu gibi bu süreçte de girişimcilere yön vererek yarımcı rolü üstleneceğiz.

Ancak ticaret odaları ve esnaf odaları nezdinde bu uygulamalara geçiş süreci ile ilgili vergi mükelleflerine ve ticaret erbablarına kapsamlı eğitimler vermesi gerektiği kanaatindeyim.

BİZİ ZOR SÜREÇ BEKLEMEKTE

Biz Yozgat Mali Müşavirler Odası olarak esnafa verilecek her bilgi için eğitimci sağlamaya hazırız. Çünkü e-uygulamalar mükelleflerin yapması gereken işlerdir. Bu uygulamalar yaşamı kolaylaştırdığı gibi uygulamada yaşanacak sorunları da var olacaktır. Bunlardan biride halen normal fatura kesmeyi bileyen mükelleflerimiz mevcut. Mükelleflerin çoğunun e posta adresleri bile yok. Bizi zor süreç beklemektedir.

Mali müşavir mükellefin faturasını kesen eleman değildir. Sayın meslektaşlarım sizden ricam e-fatura irsaliye vb. uygulamaları sizler kesmeyin mükellefin faturasını mali müşavir kesmez bundan dolayı ileride sıkıntı yaşarsınız ve siz değerli mükellefler faturanızı mali müşavir kesmez ve kesemez de, fatura kesme saklama sorumluluğu sizlerdedir. Mesleğimizin kanun maddesi olan 3568 sayılı kanuna göre de bizlerin fatura vb. kesmeleri kanunen yasaktır. Siz değerli meslektaşlarım siz görevinizi bilin mükellef de görevini bilisin.

 Toplumu bilgilendirmenin bizim gibi mali müşavirlerin ve esnaf odalarının görevi olduğunu düşünüyorum. Yapmak istediğimiz sadece daha fazla bilgi ile mükelleflerin, iş camiasının devletle olan ilişkilerinin daha sağlam gerçekleştirmesini sağlamak ve cezai müeyyidelere sebep olmamalarını sağlamaktır.

Biz mali müşavirler devletin çıkarmış olduğu uygulamaları sizler ceza yemeyin diye sizle devlet arasında köprüyüz. Bizler bazı uygulamaların yanlış olduğunu oda ve birliğimiz olan TÜRMOB kanalı ile yetkilere iletiyoruz. Ancak sadece bizim sizin sorunlarımızı iletmemiz yetmiyor. Sizlerin bağlı bulunduğu esnaf odalarında yeri geldiğinde tepkisini koyması gerekmektedir. Örneğin mükellef köyün birine gidip mahsul satın alacak tarlada e- müstahsil makbuzu kesecek bunu nasıl kesecek. İşte mükellef bunun zorluğunu bağlı olduğu odaya gidip derdini sitemini belirtmesi gerekirken biz mali müşavirlere geliyor. Bizlerin yapacağı bir şey yok. Sizleri bağlı olduğunuz yani kayıtlı olduğunuz odalar hakkınızı koruyup tepkisini göstermeniz lazım.

 Bu uygulamaların hayatımızda yeri olacağı için siz mükelleflerin artık çoğunuzun işyerinde ön muhasebe yapacak faturaları kesecek elemana ihtiyaç olacaktır.

Yozgat SMMM odası olarak odamız da ön muhasebe eleman kursu açılacaktır.  Açacağımız kursumuzda kursiyerlerimize e-fatura, e-arşiv, e-sevk irsaliyesi, e-müstahsil makbuzunu uygulamalı olarak gösterilecek olup. Sizlerin eleman ihtiyacını karşılamış olacağız” ifadelerine yer verdi.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: e dönüşüm, e fatura, yozgat, smmmo, ahmet bulut
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 5