Haber Detayı
07 Mayıs 2018 - Pazartesi 23:10 Bu haber 3943 kez okundu
 
11'nci Bahar Şenlikleri Başladı
Bozok Üniversitesi tarafından düzenlenen 11’nci geleneksel bahar şenliği coşku Yozgat Cumhuriyet Meydanında Mehter takımının konseriyle başladı.
Kültür Haberi


Cumhuriyet Meydanı’nda mehter takımının konseri ile başlayan bahar şenliğinde Antalya’da gerçekleştirilen Üniversite Sporları Federasyonunun düzenlemiş olduğu 2018 Üniversiteler Arası Halk Dansları Yarışmasında halaylar stilize gruplarında yarışan ve Türkiye finalinde ilk 14 üniversite arasına giren Bozok Üniversitesi Halk Oyunları Topluluğu halk oyunları gösterisi gerçekleştirdi.

Bahar Şenliğine Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç, Belediye Başkanı Kazım Arslan, Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Salih Karacabey, fakülte dekanları, öğretim üyeleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Üniversitelerin şehirlerin gelişimi, ekonomik ve sosyal hayatı için önemli bir argüman olduğunu söyleyen Vali Kemal Yurtnaç, “Üniversite her şehir için önemlidir, üniversiteler bir şehirde bir yörede değişimi başlatan en önemli unsurlardan bir tanesidir.  Şehir ve üniversitenin iş birliği içerisinde olması, kalkınma için çeşitli yatırımların yapması, halkta heyecan oluşturması önemli bir duygu. Biz Yozgat’ta geldiğimiz günden beri tanıtım için elimizden geleni yapıyoruz. Bizim elimizde üniversite gibi bir değer var. Yozgat’ta 18 bin üniversite öğrencisi var ve herkesin bu üniversiteli gençlere sahip çıkması lazım. Çünkü bunlar önemli bir değer. Üniversite şehrimize kültürel, sosyal alanda bir hareketlilik getirmeye devam ediyor.   Yozgat üniversite ile dışa açılacak. Eğer dışa açılmazsak, farkındalığı oluşturmazsak hep yerimizde sayarız. Yozgat'ın gelişimi ve yeni bakış açısı oluşması, hem ilin hem de üniversitenin tanıtımına önemli katkı sağlayacaktır" dedi.

Daha önceki yıllarda olduğu gibi bu yılda bahar şenliklerini Cumhuriyet Meydanı’nda başlattıklarını belirten Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Salih Karacabey, bu amaçla üniversite ve şehir bütünleşmesini sağladıklarını söyledi. Kuruluşlarının 12’nci yıl dönümünde 11’inci Bahar şenliklerini düzenlediklerini anlatan Rektör Karacabey, bahar şenliklerinin hem üniversite için hem de şehir için hayırlı olmasını diledi.

 

Üniversitenin şehrin sosyal hayatına önemli katkıları olduğunu söyleyen Yozgat Belediye Başkanı Kazım Arslan ise “Şehirler sadece beton yığınlarından ibaret yapılar değildir. Şehrin mutlaka bir sosyal hayatının bir kültür hayatının olması lazım. Bu manada bizlerde yaşanılabilir bir şehir için maddi imkanlarla birlikte şehrin ruhu dediğimiz kültür, sosyal, sanat olaylarında şehre olabildiğince kaktı sunmaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından şenlik meşalesi yakıldı. Daha sonra ise spor yarışmalarında dereceye giren öğrencilere kupa ve madalyaları verildi. Kupa ve madalya töreninin ardından program sona erdi.

Kaynak: Editör: Necdet Demirel
 
Etiketler: 11'nci, Bahar, Şenlikleri, Başladı,
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 5